Suomisport gav omedelbara fördelar för Lempäälän Kisa – Vi ville förenkla vardagen och frigöra tid för verksamheten

Bloggtexten har uppdaterats i juni 2025.

Lempäälän Kisa Yleisurheilu tog i bruk Suomisport målmedvetet redan för tre år sedan. Övergången gick snabbt, och inom bara några månader hanterade föreningen alla centrala funktioner – medlemsregister, anmälningar, licenser och betalningar – via den nya tjänsten.

– Beslutet att övergå till Suomisport var enkelt för oss. Vi ville göra föreningens vardag smidigare, och Suomisport uppfyllde det behovet tydligt. Vi fattade beslutet tillsammans och stod bakom det genom hela processen, berättar verksamhetsledare Timo Reunanen.

Enligt Reunanen var tjänstens utvecklingsriktning övertygande från början: användarna lyssnas till, funktioner utvecklas kontinuerligt och det var ett strategiskt val för föreningen att hänga med från början.

– Det har varit bra att vara med från start. På så sätt har tjänsten blivit en naturlig del av vår verksamhet.

”Suomisport är redan vardag för många – även föräldrar”

Reunanen påpekar att Suomisport redan är vardag i många föreningar och grenar – för idrottare, tränare och familjer.

– Suomisports utbredning gör hela idrottsgemenskapens vardag smidigare. För oss är det viktigt att bidra till att tjänsten blir alltmer etablerad inom idrotten, säger Reunanen.

Våren 2022 tog LeKi i bruk inte bara licenshanteringen, utan också anmälningar och betalningar i tjänsten. Tydlig kommunikation var avgörande för en lyckad övergång.

– Vi informerade medlemmarna aktivt om övergången och varför den behövdes. Vi delade också enkla användarguider, som fått mycket positiv respons.

Stöd finns – och lärandet sker stegvis

Trots att införandet gick smidigt i LeKi, erkänner Reunanen att lärandet är individuellt.

– Ålder eller tidigare erfarenhet ska inte vara ett hinder. Det finns mycket stöd att få för Suomisport – och det lönar sig att fråga. Det viktigaste är att våga ta steget och se det som en möjlighet att utveckla verksamheten.

Han påminner också om att det inte handlar om att ta allt i bruk på en gång.

– Alla funktioner kompletterar varandra. När man kommit igång med en del, blir nästa steg lättare. Jag rekommenderar att man bekantar sig i lugn och ro och börjar där det känns mest logiskt för den egna föreningen. Och om det finns digital kompetens i föreningen – använd den, säger Reunanen.

Fem tips för en smidig start med Suomisport:

  1. Börja i liten skala. Ta i bruk en funktion först och bygg vidare stegvis.
  2. Utöka användningen gruppvis – exempelvis först med anställda, sedan med tränare och deltagare.
  3. Kommunicera tydligt och regelbundet. Berätta varför ni byter, hur det fungerar och var man får hjälp.
  4. Anpassa funktionerna efter era behov. Använd det som stöder just er vardag.
  5. Uppmuntra användning av mobilappen. Den gör tjänsten tillgänglig i vardagen.

Mer innehåll om relaterade ämnen till denna artikel